ANAMUR
Giriş Tarihi : 15-02-2021 12:26   Güncelleme : 15-02-2021 12:42

DYP Anamur İlçe Başkanı İlker Toğrul; “Anamur Olarak Bir Olalım Tüm Anamur’da Temiz Bir Siyasetle Türkiye’ye De Örnek Olalım”

Mevlana Mermi/ Anamur’da yıllardır sanatçılık yapan ve Otel işletmecisi olan İlker Toğrul siyasi hayata katılarak Doğru Yol Partisi Anamur İlçe Başkanı oldu. Toğrul siyasi hayatını ilk defa anlatarak siyaseti neden seçtiğini, nasıl seçtiğini ve ileriki dönemler de neler yapacaklarını belirtti.

DYP Anamur İlçe Başkanı İlker Toğrul; “Anamur Olarak Bir Olalım Tüm Anamur’da Temiz Bir Siyasetle Türkiye’ye De Örnek Olalım”

İlker Toğrul’u kısaca tanıyalım.

İLKER TOĞRUL: 76 Anamur doğumluyum. Hemen hemen bütün hayatımı Anamur’da geçirdim. Üniversite yılları ve birkaç yıl Alanya döneminden sonra Anamur’a tamamen dönüş yaptım. Turizm mezunuyum ama turizm sektöründe Anamur’da çok büyük eksiklerimizden dolayı kopamadım, idealistim. 9 yaşında bir oğlum var, onun geleceği için siyasete girdim. Bugüne kadar turizmci ve sanatçı kimliğimizin yanına siyasetçi kimliğimizi de eklemeye çalışcağız.

Yeniden bir oluşuma girerek Anamur’da Doru Yol Partisine İlçe Başkanı oldunuz, sizin siyasi olarak genel görüşünüz nedir?

İLKER TOĞRUL: Şimdi Atatürk İlkeleri vazgeçilmez ilk şartımızdır, olmazsa olmazımızdır. Demokratik, laik ve ilerici bir siyaset anlayışımız vardır. Bu yolda baktığımız zaman bütün şu ana kadar ki gerek iktidarda ki gerek muhalefette ki partilerin yollarından sapmış olduğunu görebilirsiniz, görüyoruz. Benim için vazgeçilmezler Atatürk ilkeleri, cumhuriyetçilik ve halkçılık bunların dışındaki konular günümüzün şartlarına göre değerlendirilebilir ama olmazsa olmazlarımız ve siyasi kimliğimiz öncelikle oradan başlar.

Doğru Yol Partisi Anamur’da yeni bir dönem ile siyasi hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Yönetime şöyle bir baktığınız zaman 25 kişilik yönetimden 14’ü Anamurlu geri kalanı 11 kişi Anamur dışında ama Anamur’da yaşayan insanlar bu yönetim oluşurken nasıl bir yol izlendi?

İLKER TOĞRUL: Anamur çok genişledi aslında, büyüdü ve Anamur’da yaşayan 30-40 yıllık Ankaralılarımız, Konyalılarımız daha farklı illerden gelen insanlarımız var ve onlarda Anamur sevdalısı insanlar. Biz bugüne kadar gördüğümü bütün ilçe yönetimlerinde tamamen çok küçük çaplı 8-10 kişilik falan yönetimlerle ve kemikleşmiş ailelerle siyasetin yapıldığını gördük. Her kesimden esnaf, sanatçı, emekli, öğrenci gibi yönetimde birilerinin olmasını istedik. Bu arada Ankaralıları temsil edebilecek ve onların sorunlarını anlatabilecek bir kişinin de olması gerekliydi. Bunun yanında Konyalıların olması gerekliydi. Yönetime katılmak isteyen emekli bir ablamız, çok güzel bir şekilde bütün Gülnar’la irtibata geçti. Farklı köylerden, farklı mesleklerden ve farklı illerden insanların olması mozaiğimizi genişletti ve keşke 25 kişi değil de bu 50 kişi olsaydı ama kanunların izin verdiği yönetim 25 kişilik oluşabiliyordu bizde o şekilde sınırlandırdık. Yalnız bu demek değildir ki 25 kişiyle kalacak, Anamur hiç görmediği kadar geniş bir yelpazeye sahip bir yönetim görecek.

Partinin bu yönetimde Vizyonu ve Misyonu nedir? Doğru Yol Partisi Anamur’a neler vaat ediyor?

İLKER TOĞRUL: Anamur yıllarca il olma vadiyle kandırılmış bir yer çok iddialı bir cümle olacak ama Anamur’un hak ettiği şey bu değildir. Anamur çok daha güzel bir turizm kenti olabilir aynı zamanda o kadar güzel bir doğasıyla Türkiye’nin Cenneti olma adayıdır. Yalnız yollarımızı biliyorsunuz Anamur’a giren 3 yol var Antalya- Mersin ve Konya tarafından her üçü de problemli 18-20 yıldır hala yapılamamıştır, çalışmalar var ama seçimden seçime yapılan bir çalışmadır.

Anamur’a vaat çok büyük konuşmak istemiyorum ama Anamur’u çağdaş bir kent yapmak için elimden geleni ben yapacağım öncelikle. Bu kaldırımlarımızı, yollarımızı şehir içindeki planlamalarımızı, trafiğimizi hepimiz yaşıyoruz yani tüm Anamur halkı olarak bunları görüyoruz. Baktığınız zaman sizde isyan ediyorsunuz tüm halkımız isyan ediyor, köyden gelen Fatma ablada isyan ediyor, burada ki devlet memurlarımızda isyan ediyor arabayı park edecek bir yer bulamıyorlar. Yolda yürürken kaldırımlardaki çarpıklığı görüyorsunuz ve bunların hepsini bütün halde ele alacağımız çok uzun bir konu. Bir Alanya neden olmasın Anamur, neden bir turizm kenti olmasın, neden Avrupa’dan insanların gelip buraya döviz bıraktığı esnafımızın rahat ettiği bir pozisyona geçemesin neden sporumuz 3. Ligde değil de 1. Ligde olmasın.

Doğru Yol Partisi Neler Yapabilir?

İLKER TOĞRUL: Anamur’da gençlerimizin sosyal bir hayatı var mıdır? Yok. Hani bir sinema açıldı hem şehrin dışında ve okuldaki öğrencilere hitap eden bir duruma geçti. Tiyatro zaten yok diyebiliriz 3-5 yılda bir grup geliyor birkaç gün tiyatro gösterisi yapıp gidiyor. Gençlerimizin sosyal hayatları tamamen yok sera ve çilek dışında yapabilecekleri hiçbir şey yok tamamen iskele yolundaki Anamur’un sorunlarından biriside iskelemiz ben 15 yıldır orada esnafım sadece bir tur yürüyüşle veya arabayla dolaşarak döndükleri bir yer oldu bu büyük bir sorun. Öncelikle gençlerimize benim hep dilimden düşmeyen üç cümlenin bir tanesi hep geçlerimiz olacaktır. Gerek siyasi partilerde, gerek sivil toplum örgütlerinde gerek Anamur’un her aşamasında her adımında her noktasında gençlere dönük bir şeyler yapılması gereklidir. Hani bunu sadece yok, kaldırım, park olarak değerlendirmek istemiyorum ama gençlerin yüzündeki ifadelere baktığımız zaman telefondan kafalarını kaldırıp da gerçek hayata dönemiyorlar bu da ayrı bir sorundur. Ama sanıyorum ki alternatifler olmadığı için tüm dünyanın sorunu telefon ama Anamur gençleri ne yapabilir kahveye mi gitsinler. Pandemi de biraz etkiliyor tabi çok büyük bir sorun ekonomiyi de buna bağlıyoruz şimdi pandemi var sosyal hayatı da buna bağlıyoruz pandemi var ama bazı kurallara dikkat ederek hijyen- maske ve mesafe kurallarına dikkat ederek bir çok aktivite yine yapılabilir.

İlçe başkanlığı fikri nasıl ortaya çıktı ve neden Doğru Yol Partisi?

İLKER TOĞRUL:  Ben hayatım boyunca siyasete girmeyi düşünmeyen bir insandım bütün Anamur bilir. Yalnız isyanlarımız var bütün gençliğinde olduğu gibi, televizyon başında haberleri izleyen herkesin olduğu gibi, sokağa çıkan insanlarımızın hepsinin olduğu gibi isyanlarımız var. Birincisi şöyle bir dönem var ki hırsızlığın, yalanın, dolanın bol olduğu bir siyaset ortamındayız ve böyle bir siyaset ortamında ekonomik baskıda halkın üzerine çökünce hepimiz isyan ederiz “neden bu” diye bunu mu hak ediyor halk. Tabi yıllarca bunları izlerken neden onarlın yerinde biz olmayalım neden daha düzgün, dürüst insanlar burada olmasın böyle bir soru aklımıza geliyor. Bir süre sonra talep de var bunun için bana yapılan çok fazla talep vardı. Temiz kişilikler etrafımızdaki esnaflardan, çiftçilerden, memurlardan hepsinden böyle bir talep vardı aslında ama biz kendi sektörümüzde ilerlemek istemiştik. Baktık ki biz çekildikçe, siz çekildikçe, güzel insanlar çekildikçe, dürüst insanlar çekildikçe kemikleşmiş kalıplaşmış bazı siyasi rant uğruna kızacaklar biraz ama koltuklarını bırakmayan başarısız bir kesim var. Tabii ki siyasilerin eskilerinden tecrübe edineceğiz edindikte yıllardır bunun içindeyiz çok pahalı tecrübeler edindik. Bütün bu tecrübelerle gençliğin desteğiyle yeni nesile aktarabilmek ve Anamur için çok güzel şeyler yapabilmek lazım buda bir adım.

O düşünme aşamasında neler düşündünüz? Vardır mutlaka bir düşünme aşamanız.

İLKER TOĞRUL:   Hani önce söyledim benim 9 yaşında hatta 10 yaşına yeni girmiş bir oğlum var onun geleceği için, sizin çocuklarınızın, yeğenlerimiz için, kardeşlerimiz için, geleceğimiz için öncelik budur. Bazen arkadaşlarımız arasında sohbet sırasında derim ki “bizim yaşımız 45 belki biz 5-10 yıl sonra Allah bilir belki ölüp gideceğiz, biz kime ne bırakacağız çocuklarımıza ne bırakacağız, nasıl bir ortam bırakacağız, nasıl bir Türkiye bırakacağız, nasıl bir Anamur bırakacağız” bütün siyasete girmekteki ilk temel budur çocuklarımız ve geleceklerimiz.

Anamur’da Doğru Yol Partisi neden unutulmaya yüz tuttu ya da Türkiye genelinde unutulmaya yüz tuttu?

İLKER TOĞRUL:   18 yıllık bir iktidarlık dönemi bazen koalisyonlarla bazen tek başına iktidarlık dönemi Sayın rahmetli Süleyman Demirel yönetiminde.

 Bu arada unutulmadan önce aslında unutulma diye bir şey yok ama biraz daha kenarda oturup beklemiş gibi görünüyor. Rahmetli Süleyman Demirel’in ölümünden sonra Tansu ÇİLLER çok güzel bir çizgi çizmiştir hatta terörü bitiren kadın olarak anılır tüm gençliğimizin anasıydı o dönemde. Ardından Mehmet AĞAR ve Süleyman SOYLU dönemleri ki biliyorsunuz onlarda farklı siyasi oluşumlara kaydılar. Her kesimde farklılıklar gösteren insanlar çıkabilir ama şahıslara bağlı kalmamalı kurum. Maalesef ki Doğru Yol Partisi babalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin hepsinin gönlünde taht kurmuş bir partidir. Çizgisi her zaman laik, demokrat, Atatürkçü.

 Ben ilk başkanlığımı açıkladığım zamanlarda bu Ocak itibariyle birçok telefon aldım hem akrabalarımdan, yakınlarımdan, beni tanıyan insanlardan hiç siyasi kimliği olmamış bir insan olarak oluşmamış ya da pek girmek istemedim çünkü bizim bildiğimiz siyasi hep yalan dolan üzerine kuruluydu. Gerçekçi konuşalım şimdi Anamur bizi tanıyor, bizde Anamur’u tanıyoruz hep yalan dolan üzerine birçok insana iş vaatleri yapılmış, birçok insana şunu yapacağız bunu yapacağız gibi cümlelerle seçim öncesi vaatler verilmiş.

Siyasi kimliğimizi biz dışarıya göre şekillendirmeyeceğiz kişiliğimize göre koyacağız yalanla dolanla işimiz yok hırsızlık, uğursuzluk zaten hiç bildiğimiz iş değil yapımızda yok. Benim yanımdaki bütün ilk oluşumdaki kurucu diyelim üyelerim yönetimdeki çok güzel insanlar hiç biri siyasi oluşumlarda yer almamış, kirlenmemiş, lekelenmemiş insanlar tertemiz. Bizim ilk hedefimiz buydu ekibimizin temiz olmasıydı yalansız dolansız bir siyaset olabileceğini buradan tüm Türkiye’ye buradan göstereceğiz. Hani tüm Türkiye’de birçok güzel ekiplerimiz var her yerde var her kesimde var her partide var ama genel olarak baktığımızda siyasetin yalan dolan üzerine kurulduğunu tüm halkımız konuşuyor bunu burada kıracağız. Doğru Yol partisi kendi oluşumunda yalansız dolansız ilerleyecek belki iktidara gelmeyeceğiz şimdi belki belediyeyi alamayacağız ama şunu biliyoruz ki hırsızlık yapmayacağız, yalan dolan söylemeyeceğiz, kimseye boş vaat vermeyeceğiz ve Anamur için elimizden geleni yapacağız çünkü biz Anamur idealisti insanlarız. Doğru yoldan şaşmayacağız önceliğimiz bunlar.

O zaman doğru yol öncelikle sizlerle Anamur’da daha sonra diğer birimlerinizle diğer yönetimlerinizle Türkiye'de bir şahlanmaya gidecek.

İLKER TOĞRUL:   Zaten şu anda bütün illerde il başkanlıkları kuruldu tekrardan ilçelerinde yüzde ellisini geçti bu bahara kadar birkaç aya kadar bütün il ve ilçeler tamamlanmış olacak ve seçime gireceğiz seçimde de iddiamız var. Hani unutuldu cümlesini siz kullandınız ama unutuldu diye bir şey yok beni arayan çevremden böyle çok laf lafı açıyor bütün çevremden ve hatta tanımadığım birçok aileden o kadar güzel telefonlar aldım ki çok mutlu olduklarını yeniden kendilerini ailede bulabileceklerini burayı bir aile gibi gördüklerini Doğru Yolun yeniden İlçe başkanlığı tabelasının asılmasından o kadar mutlu olan insanlar var ki.

İLKER TOĞRUL:   şimdi bunları konuşmak için erken aslında. Benim adaylığım veya başka birinin adaylığı söz konusu değil Anamur’a kimin faydalı olacağı önceliklidir. Dedim ya hani Anamur idealistleriyiz içimizde çilek üreticisi, muz üreticisi, oto tamircisi, otelci, restorancı, emekli öğretmen, ressam, komisyoncu ve öğrenciler yönetimde bulunuyor şu an.

Her kesimin sesini dinleyeceğiz her kesimin ihtiyaçlarını, her kesimin beklentilerini onlara göre hareket edeceğiz. Bu arada hani isim önemli değil benim olmam senin olman hiç önemli değil bizim için önemli olan Anamur’da hakikaten hak ettiği yeri bulmasıdır. Biraz öncede bahsettiğimiz Anamur yıllarca il olacak diye avutuldu bırakın il olmayı hala Anamur’a gelinen yollar bile düzeltilmedi, çarpık bir düzen var, yapılaşmaya bakın düzensiz kimine 4 katlı bina verilirken kimine 20 katlı bina yapılmış, sahillerimize bakın. Anamur’a gelen insanların konuştuklarını dinleyin işim gereği çok fazla yabancılarla sohbet ediyorum.

Öncelikle iskele dragon çayının ıslah projesi gündemde. Liman yapıldı öyle kaldı tabi ne derece de çalışmalar ilerliyor bilinmiyor.

İLKER TOĞRUL:   Şimdi Anamur’a gelen insanlarla bir otelci olarak birebir sohbetler ediyoruz. Hepsinin önceliği iskele buranın vitrinidir, nasıl bir Pazar yeri bütün meyvelerin vitriniyse Anamur’un vitrini de iskeledir. İskelenin gerek çay başı biliyorsunuz oradaki çarpık yapılanmayı gerek plajları gerek sahildeki bütün bu herkesin kafasına göre yaptığı işler kulübeler, çardaklar, naylon brandalı barakalar bunların hepsi gelen insanlar tarafından konuşulan ve eleştirilen konular. Yönetimde bizi bunları duymalı.

Yönetimde bizi bunları duymalı dediniz ve geçtiğimiz günlerde Vahap Seçer ile Turizm Kültür Başkanımız Fatih Şen ile birlikte bir ziyarette bulundunuz ve orada bazı Sayın Seçer’ den önemli gelişmeler almışsınız diye röportajlarınız da okuduk.  Bununla ilgili bir sürpriziniz ya da söylemek istediğiniz bir şey var mı?

İLKER TOĞRUL:   Büyükşehir belediye başkanımızın çalışmalarını görüyoruz takdir de ediyoruz. Eleştirdiğimiz veya takdir ettiğimiz konular da var. Bizim taleplerimiz oldu Anamur için bir tek şundan umutluyum Anamur’u çok seviyor başkan her ne kadar buraya çok gelip gitmeseler de Anamur’u sevdiklerini söylüyorlar. Anamur için önceliklerimiz iskele yolu, çay kenarının ıslah edilmesi, sahil projesi ve sosyal alanlar yürüyüş yolları, parklar gibi konular konuşuldu. Bunlar için arkadaşlarının inceleyeceğini gerekenleri yapmaya çalışacaklarını söylediler, inşallah ki bahara kadar yapılır da bu sezon bari gelen insanlar Anamur’daki bir değişikliği görür. Çünkü Anamur’umuz bu durumda kalmayı atıl durumda kalmayı hak etmiyor şehirleşmekte olan bir köy mantığını değiştirmemiz gerekli

2019 yerel seçimlerinden sonra 2023 de bir seçim bekleniyor şu anki gündemde olan 2023 yılı. 2019’dan 2023’e kadar olan zaman süreci içerisinde Anamur’un siyasetini ele alacak olursanız neler söylerdiniz?

İLKER TOĞRUL:   Geçmiş ve gelecek olarak ikiye bölelim. Anamur siyasetinde geçmişimize baktığımız zaman birebir şahsi problemlerin sonucu olarak seçimler devamlı el değiştirdi. Bazen trajikomik olaylar yaşandı bazen hiç inanamayacağımız telefon görüşmeleri yaşandı internetlere düşen kayıtlar yaşandı bazen menfaat ilişkileri sebebiyle seçimler kaybedildi seçimler kazanıldı birbirleriyle maddi alışverişler yapıldı bunlar hiç de etik şeyler değil aslında.

Geçmişi bir kenara bırakırsak önümüzdeki günlere bakalım Anamur sonuç olarak hep yıllarca illiği çeken köyleştirildi. Tarımda sabitlenildi turizme açınılmadı şehirleşme istenmedi sadece bazı toprak ağaları sanıyorum Anamur’un ilerlemesini istemiyor biliyorsunuz kale ile çay arasında çok geniş bir alanımız var turizme açılacak olan bir alan yıllar önce bunun konusu vardı izinler verilmedi engeller yapıldı bunların hepsi yerel yönetimlerle ilgili. Yerel yönetimlerin ne istiyor olduğuyla ilgili biz istiyoruz ki Anamur hakikaten değişsin, değişsin derken gelişsin değişim ve gelişim paralel gitmek zorundadır. Yeter ki düzenli bir şehir haline gelsin niye bir Alanya gibi olamasın hani yatırımlara teşvik de vermek lazım açık olmak lazım tabiî ki tarım muz, çilek bunlar bizim çok önemli gelir kaynakları Anamur için ama bunun yanında turizm öncelikli olabilmeli. Çünkü turizmden dünya çapında bir kent olabilecek bir potansiyele sahibiz geniş bir alanımız var, müthiş bir coğrafi alanımız var ve hepsinden ötesi hiçbir zaman değişmeyecek tropikal bir iklimimiz var ve bunu biz değerlendiremiyoruz.

İlker Bey genel olarak toparlayacak olursak son olarak sizin eklemek istedikleriniz seyircilerimize iletmek istedikleriniz var mı?

İLKER TOĞRUL:   O kadar çok ki konular çok Anamur halkına sesleniyorum artık yeter diyeceğimiz günlerdeyiz gerek ekonomik olarak gerek sosyal olarak. Biliyorsunuz pandemi bir bahanedir. 1 yıldır pandemiyle boğuşuyoruz hakikaten geçerli bir sebep dikkat etmemiz gereken bir konu ama bazı bahanelere sığınmamız gerekmiyor hayat devam ediyor ve Anamur bizim yaşadığımız bir kent tüm Anamurluların sahip çıkması gerektiği bir dönemdeyiz. Çünkü artık dönüşü olmayan bir yoldayız özellikle Türkiye bazında bakarsak ekonomik problem aldı başını gidiyor bunu pandemiye bağlamamız gereksiz çünkü biz geçen yıllarda da çok iyi hatırlıyoruz unutmadık. İnanın hani Anamur için küçücük idealist insanların çalışmaları bile birçok şeyi değiştirebiliyor Anamur’da birçok güzel insan var gerek siyasetin içinde gerek sivil toplum örgütlerinde derneklerde çok güzel çalışmalar yapan insanlar var ama bunlar yeterli kalmıyor çünkü yerel yönetimler öncelikle adım atmalı ve hükümetle iş birliği yapılabilmeli yalnız hükümetimizde biliyorsunuz Anamur’u sanıyorum çok fazla oy almadığı için diyecek söz bulamıyorum ama şu bir gerçek Anamur hak ettiği yeri bulamadı henüz bulunmalı ve bunu da biz yapmalıyız yeni nesil yapmalı gençler yapmalı siz basın olarak yapmalısınız belediyemiz çalışmalı ki belediyemiz sağ olsun Hidayet Bey güzel bir insan bunu da buradan belirteyim elinden geldiğince bir şeyler yapmak istiyor ama bütün hepsi ekip işidir tek başına hiç kimse hiçbir yere gidemez bir ekiple oluşturulabilir. Anamur için sivil toplum örgütlerini oluşturduğu bir platform var o platformda Anamur idealisti insanlar var inşallah bunun gibi ve halktan bana neci zihniyetin dışına çıkarak birilerinin müdahale etmesi gerekir. Hani aslında biraz derin bir konu beni tanıyanlar daha iyi anlayacaktır. Şunu ifade etmek istiyorum açıkçası yılan komşunu soktu diye bana necilik yapmayalım yarın beni sokacak seni sokacak, hırsız komşunun evine geldi diye sesini çıkarmayıp kapsını penceresini iyice kilitleyenler var hayır yarın o hırsız sizin evinize girecek ve girmeye başladı zaten. Anamur olarak bir olalım tüm Anamur’da temiz bir siyasetle Türkiye’ye de örnek olalım Anamur’a da örnek olalım lütfen. Bana kızabilirler eski siyasilerimizin çok güzel çok deneyimli insanlarımız var onların tecrübelerinden faydalanalım ama onlarda başarısız oldukları makamları bıraksınlar yeni nesile imkân versinler sanıyorum Anamur halkı beni anlayacaktır bu konuda Anamur böyle kalmamalı. Aslında söylemek istediğim daha birçok şey var ama zamanla bunları daha açık konuşabileceğiz.